Üsküdar Su Tesisat Ustası

Üsküdar Sıhhi Tesisat Ustası

Üsküdar su tesısat ustası arayan,Üsküdar su tesisat ustaları,Üsküdar su tesisat usta arayanlar,Üsküdar su tesisatı usta,Üsküdar sıhhi tesisat ustası arayan,Üsküdar su tesisatçi,Üsküdar sıhhi tesisat ustası

Serebral Palsili Çocuklar Hakkındaki Efsaneler
Hastalığın temelini bilmeyenler, bu çocukların duymadığını veya anlamadığını düşünür. Bazı hastalarda görme, işitme ve anlama sorunları olabilirse de böyle bir genelleme yapmak yanlıştır. Diğer yanlış inançlar aşağıdadır.* Bu çocukların tekerlekli sandalyelerle sınırlı olduğu fikri de yanlış. Serebral palsili bazı çocukların buna ihtiyacı olsa da çoğu koltuk değnekleriyle veya bağımsız olarak yürüyebilir.
* Serebral palsi ruhsal sorunlara neden olur. Bu fikir tamamen doğru değil. Serebral palsinin bazı çocukların beynine zarar vermesi ve öğrenme güçlüklerine neden olması mümkündür. Bununla birlikte, SP’li çoğu insan ortalama veya ortalamanın üzerinde zekaya sahiptir.
* Diğer bir yanlış anlama ise hastalığın ilerleyici olduğunun düşünülmesidir. Serebral palsi doğum öncesi veya sonrası dönemde beyin gelişimini etkilese de beyin hasarı daha da kötüleşmez.
* Serebral palsinin düzeltilebileceği inancı da hakimdir. Ancak hastalığın tedavisi yoktur. Sadece yaşam kalitesini artırmak için bazı tedaviler vardır.

Serebral Palsi (CP) nedir? SP Nasıl Teşhis Edilir?

Serebral palsiyi teşhis etmek zaman alır. Bazı ciddi vakalarda teşhis doğumdan hemen sonra konulabilse de, hafif vakalarda teşhis edilmesi zaman alır. Hastalığın spastik diplejik tipinin teşhisi ancak 18 ay içinde konulabilir. Uzamanın nedeni, tanı için spesifik yöntem veya testlerin olmamasıdır. Çocuklarının yaşına uygun olmayan gelişim gecikmelerinin veya eksikliklerinin farkında olan ailelerin vakit kaybetmeden mutlaka doktora başvurmaları önerilir. Doktorlar öncelikle çocuğu fiziksel olarak muayene edecek olan aileden doğum öncesi ve doğum sonrası dönemin hikayesini öğrenecekler. Teşhis genellikle 6 ila 12 ay arasında veya daha sonra yapılır. Nörolojik kontroller dışında çocuğun yürüyüşünün incelenmesi, bazı kan dinlemeleri istenebilir, tanı için röntgen, EEG, MRI CT gibi bir veya birden fazla görüntüleme yöntemi kullanılabilir.

Serebral Palsi Tedavi Yaklaşımları
Serebral palsinin neden olduğu hasarı tersine çevirecek bir tedavi olmamakla birlikte semptomları azaltan, gelişimi ve motor becerileri destekleyen tedaviler denenir. Bu tedaviler cerrahi ve ameliyatsız olarak gruplandırılabilir. Fizik tedavi, konuşma terapisi, ortez ve teller (korseler) gibi iskelet sistemini destekleyen ürünler ile ağrı ve kas spazmlarını hafifleten ilaçların kullanımı ameliyatsız tedavi seçenekleri arasındadır. 4 veya 5 yaşından sonra çocuklara cerrahi tedaviler uygulanır. Ameliyata kadar geçen sürede kas içi botoks enjeksiyonu, spastisiteyi azaltan ITB (Intratekal baklofen) pompası gibi uygulamalar tercih edilmektedir. Ancak kalça çıkığı varlığında çocuğun cerrahi müdahale yapmadan 4-5 yaşına gelmesi beklenmez. Tendonun uzatılması veya tendon transferi sorunlu bölge için cerrahi seçenekler arasındadır. Eklem ve kemik deformitelerini düzeltmek için ameliyatlar ileri yaşlarda yapılır. Yaşam boyu Serebral Palsi ile yaşamak zorunda kalan çocuğa multidisipliner bir yaklaşım ve deformiteleri azaltan, kendine güvenini artırmasına, cesaretlendirmesine ve bağımsız yaşamasına yardımcı olan tedavi seçenekleri ile yapıcı destek sunulmaktadır. Serebral palsi veya serebral palsinin rehabilitasyon ve tedavi sürecinin çok uzun olduğu bilinmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.