Pendik Su Tesisat Ustası

 

Pendik Sıhhi Tesisat Ustası

Pendik su tesısat ustası arayan,Pendik su tesisat ustaları,Pendik su tesisat usta arayanlar,Pendik su tesisatı usta,Pendik sıhhi tesisat ustası arayan,Pendik su tesisatçi,Pendik sıhhi tesisat ustası

Kortizol; Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan bir stres hormonudur. Beyin, çeşitli stres faktörlerine yanıt olarak bu hormonun salınmasını uyarır ve kortizol vücudun stresli durumlarla başa çıkmasına yardımcı olur. Ancak kandaki kortizol seviyesinin uzun süre yüksek olması yarardan çok zarar verecektir. Uzun bir süre sonra yüksek kortizol; Kilo alımına, yüksek tansiyona, uyku bozukluğuna, olumsuz ruh haline, düşük enerji seviyelerine ve diyabete yol açabilir. Son 15 yılda yapılan araştırmalar, yüksek kortizol düzeylerinin çeşitli sorunlara yol açtığını göstermiştir. Kortizol Düzeylerini Düşürmenin Doğal Yolları

Bu problemler;
1) Kronik komplikasyonlar: Yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve osteoporozu içerir.

2) Kilo alımı: Kortizol iştahı artırır ve vücuda yağ depolaması için sinyal verir.
3) Yorgunluk: Diğer hormonların günlük döngüsüne müdahale ederek uyku düzenini bozar ve yorgunluğa neden olur.
4) Bozulmuş beyin fonksiyonu: Kortizol hafızayı etkileyebilir ve unutkanlığa neden olabilir.
5) Enfeksiyonlar: Bağışıklık sistemini baskılayarak kişinin enfeksiyonlara duyarlı hale gelmesine neden olur.

Nadir durumlarda, yüksek kortizol seviyeleri Cushing sendromuna yol açar. Bu sendrom nadir fakat ciddidir. Neyse ki kortizol seviyelerini düşürmek için yapılabilecek birkaç şey var. Kortizol düzeyini düşürmek için; Yaşam tarzı, diyet ve rahatlama konusunda yapılabilecek uygulamalar var.

Yeterli Uyku
Uykunun zamanlaması, uzunluğu ve kalitesi kortizol seviyelerini etkiler. Örneğin gece bekçileri ile yapılan 28 çalışmada; Gündüz uyuyanlarda gece uyuyanlara göre kortizolün daha fazla arttığı görüldü. Uzun süreli uyku eksikliği de kortizol seviyelerini artırır. Değişen değişim aynı zamanda normal günlük hormon döngüsünü bozarak yorgunluğa ve yüksek kortizol ile ilişkili diğer sorunlara katkıda bulunur. Uykudaki kısa kesintiler bile kortizol seviyelerini yükselterek günlük hormon düzenini bozar. Gece veya vardiyalı çalışıyorsanız uyku saatlerini kontrol edemezsiniz, ancak uykuyu optimize etmek için yapılacak birkaç şey vardır. Bu önlemler; Gün içinde aktif olmayı, akşamları kafein alımından kaçınmayı, geceleri parlak ışığa maruz kalmayı azaltmayı, uykudan önce dikkat dağıtıcı unsurları azaltmayı (telefonu susturmak ve sıvı alımını önlemek gibi) ve vardiyalı çalışma uyku saatlerini azaltırsa şekerlemeyi içerir.

Egzersiz yapmak
Egzersizin yoğunluğuna bağlı olarak kortizol seviyeleri yükselebilir veya düşebilir. Yoğun egzersiz; Egzersizden kısa bir süre sonra kortizol seviyelerini artırabilir. Kısa bir süre artmasına rağmen geceleri seviyesi düşer. Kısa vadeli artışı, vücudun zorluklara dayanacak şekilde gelişmesine yardımcı olur. Ek olarak, kortizol yanıtı düzenli egzersizle azaltılabilir.

Orta derecede egzersiz bile sporcu olmayanlarda kortizol seviyelerini artırabilirken, yoğun egzersiz küçük bir artışa neden olur. Azami efor gerektiren egzersizlerin aksine, hafif veya orta düzeyde egzersiz kısa vadede kortizol düzeylerini artırmaz, ancak geceleri kortizolün düşük tutulmasına yardımcı olur.

Strese Neden Olan Düşünce Türlerini Tanımak
Strese neden olan düşünceler, kortizol salınımı için önemli bir işarettir. 122 yetişkinle yapılan bir çalışmada; geçmiş olumsuz deneyimler üzerine yazmanın kortizol düzeylerini olumlu yaşam deneyimleri yazmaktan daha fazla artırdığını gösterdi.

Farkındalık temelli stres azaltma, farkındalığı artıran bir stratejidir. Bu stratejide; Stresi tetikleyen düşünceler yerine stresli duyguları ve düşünceleri anlamaya odaklanır. Kendini düşüncelerinin, nefeslerinin, kalp atışlarının ve gerginliğin semptomlarını anlamak için eğitmek, stres başladığında onları tanımalarını sağlar. Ruhsal ve fiziksel duygu durumunun farkındalığına odaklanmak, kişiyi stresli düşüncelerin kurbanı olmaktan ziyade olumsuz düşünceleri gözlemci yapar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.