Maltepe Su Tesisat Ustası

 

Maltepe Sıhhi Tesisat Ustası

Maltepe su tesısat ustası arayan,Maltepe su tesisat ustaları,Maltepe su tesisat usta arayanlar,Maltepe su tesisatı usta,Maltepe sıhhi tesisat ustası arayan,Maltepe su tesisatçi,Maltepe sıhhi tesisat ustası

L-karnitin; Genellikle kilo kaybı takviyesi olarak alınan bir amino asit türevidir. Yağ asitlerini hücrelerdeki mitokondri adı verilen organellere aktararak enerji üretiminde önemli rol oynar. Mitokondri, hücrelerde motor benzeri bir rol oynar, yağ yakar ve kullanılabilir enerji üretir.

Vücut, L-karnitin sentezleyebilir. Ancak yeterli miktarda üretilebilmesi için bol miktarda C vitamini alınması gerekir. Vücutta üretilmesinin yanı sıra balık veya kırmızı et gibi hayvansal ürünler tüketilerek az miktarda besin elde edilebilir. Vejetaryen (hayvan eti ve ürünlerini tüketmedikleri için) veya genetik bir hastalığı (karnitini metabolize etme ile ilgili) olan kişiler, yeterli L-karnitin üretemeyebilir veya ememeyebilir. Bu durumda L-karnitin diyete dahil edilmelidir. L-Karnitinin Faydaları

Farklı Karnitin Türleri
L-karnitin; Takviyeler, gıdalar ve vücutta bulunan standart aktif karnitin formudur.

Diğer karnitin türleri:

1) D-karnitin: Daha faydalı olan diğer türevlerin emilimini engelleyerek insan vücudunda karnitin eksikliğine yol açabilen inaktif bir türevdir.
2) Asetil-L-karnitin: Genellikle ALCAR olarak adlandırılır ve beyin için en etkili türevdir. Alzheimer hastalığı gibi nörolojik bozuklukları tedavi etmek için kullanılabilir.
3) Propionyl-L-carnitine: Periferik vasküler hastalıklar ve yüksek tansiyon gibi kan akışıyla ilgili durumlarla ilişkilidir. Kan akışını artıran nitrik oksit üretimi ile çalışabilir.

4) L-karnitin-L-tartrat: Hızlı emilimi nedeniyle, sporla ilgili takviyelerde bulunan en yaygın türevlerden biridir. Kas ağrısı ve iyileşme gibi egzersize bağlı faktörler için faydalı olabilir.

Çoğu insan için asetil-L-karnitin ve L-karnitin genel kullanım için en etkili türevler olarak görülebilir. Ancak her zaman kişisel ihtiyaçlara ve hedeflere en uygun türevi seçin.

Vücuttaki L-Karnitinin Rolü
Vücuttaki L-karnitinin temel işlevi, mitokondriyal işlev ve enerji üretimi ile ilgilidir. Hücrelerde, yağ asitlerinin enerji üretimi için yakıldığı mitokondriye transferine yardımcı olur. Vücuttaki L-karnitin depolarının% 98’i kaslarda bulunurken, karaciğerde ve kanda izler bulunmaktadır.

Genel sağlık açısından; Mitokondri işlevi için faydalıdır ve mitokondri gelişimi ve sağlığı için önemli olabilir. Mitokondri sağlığı; Hastalıklarda ve sağlıklı yaşlanmada anahtar rol oynar. Yeni araştırmalar; Kalp ve beyin hastalıkları da dahil olmak üzere birçok hastalık için farklı karnitin türevlerinin potansiyel faydalarını gösterir.

L-Karnitin ve Kilo Verme
L-karnitinin hücrede yağ yakmaya yardımcı olduğu için yağ yakımını ve kilo kaybını artırdığı düşünülebilir. Ancak insan vücudu oldukça karmaşıktır ve insan ve hayvan deneylerinin sonuçları farklıdır.

Bir çalışmada 38 kadın iki farklı gruba ayrıldı. Bir grup L-karnitin takviyesi alırken diğeri almadı. Her iki grup da sekiz hafta boyunca haftada dört antrenman yaptı. L-karnitin alan dört katılımcı mide bulantısı veya ishal yaşamasına rağmen, araştırmacılar iki grup arasında kilo kaybında herhangi bir fark gözlemlemediler.

İnsanlarla yapılan başka bir çalışmada; Katılımcılar 90 dakikalık sabit bisiklet egzersizi yaparken L-karnitinin yağ miktarı üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırmacılar, takviyeyi dört haftadan uzun süre almanın katılımcıların yaktığı yağ miktarını artırmadığını buldu. Ancak 9 çalışmanın analizi; katılımcıların L-karnitin aldıklarında ortalama 1.3 kg daha fazla kilo verdiklerini bulmuşlardır. Bu çalışmaların çoğu obez bireyler veya yaşlılar üzerinde yapılmıştır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.