Çekmeköy Su Tesisat Ustası

 

Çekmeköy Sıhhi Tesisat Ustası

Çekmeköy su tesısat ustası arayan,Çekmeköy su tesisat ustaları,Çekmeköy su tesisat usta arayanlar,Çekmeköy su tesisatı usta,Çekmeköy sıhhi tesisat ustası arayan,Çekmeköy su tesisatçi,Çekmeköy sıhhi tesisat ustası

Gürültü, istenmeyen sesleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Gürültü çevreyi bozabilir, vahşi yaşamı etkileyebilir, çalışmayı ve uykuyu zorlaştırabilir ve hatta insan kulağına zarar verebilir. Gürültü kirliliği, özellikle kentleşmiş çevrelerde büyük bir sorundur ve farklı insanlar sesin neye benzediğine ve neye benzediğine dair farklı algılara sahiptir.

Ses nedir?
Gürültü, diğer tüm sesler gibi, akustik bir enerjidir. Bu enerji, sesin kaynağından kulağınıza giren havada salınan titreşimler olarak tezahür eder. Enerji dalgasının genliği, frekansı ve dalga boyu değiştikçe sesler değişir. İşte bu terimleri anlamanıza yardımcı olacak bazı tanımlar:
Frekans – Belirli bir zaman diliminde meydana gelen dalga döngülerinin sayısı.
Genlik – Bir dalganın maksimum boyutu, denge konumundan ölçülür.
Dalgaboyu – Bir dalganın ardışık tepeleri arasındaki mesafe.

Ses / Gürültü Seviyeleri Nasıl Ölçülür?
Akustik enerji dalgasının boyutu değiştiğinde sesin şiddeti de değişir. Enerji dalgasının büyüklüğü temelde sesin sahip olduğu enerji miktarıdır. Akıllı telefonunuzdaki ses düzeyi kontrol düğmesi gibi sesin veya ses düzeyinin düzeyini düşünün. Ses ne kadar büyükse, ses o kadar büyük ve yüksek olur. Ses şiddeti, dB olarak kısaltılan desibel adı verilen bir birimle ölçülür.
Bununla birlikte, insan kulağı tüm frekansları eşit olarak işitemeyeceğinden, insan kulağının düşük ses frekanslarına daha az duyarlı olduğu gerçeğini hesaba katmak için desibel ölçüm sistemi “ölçeklendirilmeli” veya “ağırlıklı” olmalıdır. İnsan kulağının duyabildiği tüm sesleri ölçmek için doğrusal bir ölçek kullanılırsa, çoğu ses, olası toplam insan işitme aralığının% 1’inin alt kısmında meydana gelir. Ağırlıksız bir ölçüm yöntemi ile çeşitli sesler arasındaki ses seviyelerindeki farklılıkları göstermek çok zor olacaktır.

Doğrusal bir ölçek yerine, ses seviyelerini temsil etmek için logaritmik bir ölçek kullanılır. Bu durumda, standart desibel ölçümü aynı zamanda insan işitmesini de hesaba katan “A” değeridir ve A ağırlıklı ölçümler, sadece dB yerine dBA olarak kısaltılır. Logaritmik ölçekle ilgili ilginç şeylerden biri, ses seviyesindeki 10 dBA’lık bir artışın aslında boyutu iki katına çıkarmaya eşdeğer olmasıdır. Başka bir deyişle, 10 dBA’lık bir artış, sesin iki kat daha yüksek olduğu anlamına gelir.
Ayrıca, aynı yükseklikte sesleri birleştirirseniz, toplam dBA boyutu yalnızca 3 olur. Örneğin, her biri 50 dBA çıkış yapan iki hoparlör yan yana yerleştirilirse, yalnızca toplam 53 dBA çıktı verirler.

Ses Büyüklüğü ve İnsan İşitme
Seslerin büyüklüğü açısından insan kulağının en çok kabul gören işitme yeteneği aralığı 0dBA ile 140dBA arasındadır. İnsan işitme cihazının düşük ses eşiği 0dBA olarak ayarlanmıştır. Bu değer için 0dBA, teknik olarak algılanabilir ses seviyesi olmadığı anlamına gelir. Bu hiç ses olmamasıyla aynı şey değildir. Belki de ironik olarak, 0dBA çıkışı olan bir yerde olmak neredeyse imkansızdır. Sessiz bir odada 20-50 dBA aralığında ölçülen sesler veya gürültüler olabilir. Çok sessiz bir yer olduğu bilinen bir kayıt stüdyosunda bile, “ses geçirmez” odalar hala yaklaşık 10-20 dBA ses seviyesi ölçüyordu.
Genel bir kural olarak, insanlar ses seviyesinde en az 3 dBA’lık iki ses seviyesini ancak ayırt edebilirler. 3 dBA’dan daha az farklılık gösteren ses seviyeleri genellikle fark edilmez. Normal günlük seslerin 50 ila 80 dBA aralığında çıkması beklenebilir. Örneğin, tipik bir aktif ev veya ofis 50 ile 60 dBA arasında ses seviyelerine sahip olabilir. Rahat TV seyreden bir kişinin 60 dBA civarında ses seviyesine sahip olması beklenirken belki de 70 dBA’nın üzerinde bir ses seviyesi beklenmiyor. Ses seviyeleri 80 dBA’ya ulaştığında, kulaklar bu yüksek seslere uzun süre maruz kalırsa işitme bozukluğu meydana gelebilir. Yelpazenin diğer ucunda, özellikle yüksek sesler var. Örneğin, bir kırıcı yaklaşık 120 dBA ses enerjisi sağlayabilir. Bu hem ağrıya hem de kulağa zarar vermek için yeterlidir. 130 dBA’da bu gürültü miktarı genellikle “ağrı eşiği” olarak adlandırılır. Son olarak, 140 dBA’da ciddi işitme hasarı meydana gelebilir ve bu da kalıcı işitme kaybıyla sonuçlanır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.