Beykoz Su Tesisat Ustası

 

Beykoz Sıhhi Tesisat Ustası

Beykoz su tesısat ustası arayan,Beykoz su tesisat ustaları,Beykoz su tesisat usta arayanlar,Beykoz su tesisatı usta,Beykoz sıhhi tesisat ustası arayan,Beykoz su tesisatçi,Beykoz sıhhi tesisat ustası

Proteinlerin yapı taşları olarak tanımlanan amino asitler, vücutta birçok kritik işlevi olan bileşenlerdir. Proteinlerin, hormonların ve nörotransmiterlerin sentezi gibi hayati süreçlerde yer alırlar. Bazı insanlar atletik performanslarını veya psikolojilerini doğal olarak iyileştirmek için amino asitleri takviye olarak alırlar. Birkaç faktöre bağlı olarak; Koşullara bağlı olarak gerekli, gerekli ve gerekli olmayanlar olarak sınıflandırılırlar. Temel Amino Asitlerin Tanımı ve Faydaları

Amino asitler; Değişken bir yan zincir grubuna sahip azot, karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan organik bileşiklerdir. Vücudun gelişmesi ve düzgün çalışması için 20 farklı amino aside ihtiyacı vardır. 20 amino asidin tamamı sağlık için önemli olmasına rağmen, sadece 9 amino asit gerekli olarak sınıflandırılır. Bunlar; histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin. Esansiyel olmayan amino asitlerin aksine, esansiyel amino asitler vücut tarafından sentezlenemez ve yiyeceklerle birlikte alınmalıdır. En iyi temel amino asit kaynakları; Kırmızı et, yumurta ve tavuk eti gibi hayvansal proteinler. Protein tüketildiğinde, kas oluşturma ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını düzenleme gibi çeşitli işlemlerde kullanılan amino asitlere parçalanır.

Duruma Bağlı Temel Amino Asitler
Bazı esansiyel olmayan amino asitler de duruma bağlı olarak temel olarak sınıflandırılır. Yalnızca hastalık veya stres gibi belirli koşullar altında gerekli kabul edilirler. Örneğin, arginin gerekli olmasa da vücut kanser gibi hastalıklarla savaşırken yeterince arginin üretemez. Bu durumda arginin ek olarak alınmalıdır.

9 temel amino asidin vücuttaki rolleri:
1) Fenilalanin: Tirozin, nörotransmiterler dopamin, epinefrin ve norepinefrinin öncüsüdür. Proteinlerin yapısında, enzimlerin ve diğer amino asitlerin üretiminde rol oynar.

2) Valin: Kas büyümesini ve yenilenmesini uyarmaya yardımcı olur ve enerji üretimi ile ilişkilidir.
3) Treonin: Deri ve bağ dokusunun önemli bileşenleri olan kolajen ve elastin gibi yapısal proteinlerin önemli bir parçasıdır. Ayrıca yağ metabolizmasında ve bağışıklık sisteminin işlevinde rol oynar.
4) Triptofan: Sıklıkla uyuşukluğa neden olan triptofanın başka birçok işlevi vardır. Uygun nitrojen dengesini korumak için gereklidir ve iştahı, uykuyu ve ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotoninin öncüsüdür.
5) Metionin: Metabolizma ve detoksifikasyonda (toksinlerin uzaklaştırılmasında) önemli rol oynar. Aynı zamanda doku büyümesi ve çinko ve selenyum gibi sağlık için hayati önem taşıyan minerallerin emilmesi için de gereklidir.

6) Lösin: Valin gibi, lösin de protein sentezi ve kas onarımı için gereklidir. Ayrıca kan şekerini, yara iyileşmesini ve büyüme hormonu üretimini düzenlemeye yardımcı olur.
7) İzolösin: İzolösin ayrıca kas metabolizmasında rol oynar ve kas dokusunda yüksek oranda bulunur. Bağışıklık sistemi işlevi, hemoglobin üretimi ve enerji düzenlemesi için de önemlidir.
8) Lizin: Protein sentezinde, hormon ve enzim üretiminde ve kalsiyum emiliminde çok önemli rol oynar. Enerji üretimi, bağışıklık sistemi, kolajen ve elastin üretimi için de önemlidir.
9) Histidin: Bağışıklık sistemi tepkisi, sindirim, cinsel işlev ve uyku-uyanma döngüsü için gerekli olan histamin adı verilen nörotransmiterin üretimi için kullanılır. Sinir hücrelerinin etrafında koruyucu bir bariyer olan miyelin kılıfını korumak için çok önemlidir. Temel Amino Asitlerin Tanımı ve Faydaları

Yukarıda belirtildiği gibi temel amino asitler; Birçok hayati sürecin merkezindedirler. Amino asitlerin kas gelişimi ve onarımındaki rolü en çok bilinmesine rağmen, vücudun başka işler için de onlara ihtiyacı vardır. Dolayısıyla esansiyel amino asitlerin eksikliği; Sinir, üreme, bağışıklık ve sindirim sistemleri dahil olmak üzere tüm vücudu olumsuz etkiler.

Temel Amino Asit Takviyelerinin Faydaları
Esansiyel amino asitler çeşitli yiyeceklerde de bulunabilse de, konsantre takviye formunda alımın bazı sağlık yararları vardır.

Ruh Hali ve Uyku
Triptofan, vücuttaki nörotransmiterlerden biri olan serotoninin üretimi için gereklidir. Serotonin; Ruh hali, uyku ve davranışın en önemli düzenleyicisidir. Düşük serotonin seviyeleri, depresyon duyguları ve uyku bozuklukları ile ilişkilendirilirken, birkaç çalışma, triptofan desteğinin depresyon semptomlarını ve normalleştirilmiş uyku düzenlerini azalttığını göstermiştir. 60 yaşlı kadınla yapılan 19 günlük bir çalışmada, günlük 1 g triptofan alımının enerji ve mutluluğu artırdığı bulundu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.